úterý 29. ledna 2013

F-35 Lightning II pro izraelskou armádu


Izraelské ozbrojené síly, označované také zkratkou IDF (Israeli defence forces) patří mezi jedny z nejmoderněji vybavených armád na světě, jelikož bezpečnostní prostředí regionu, kde se Izrael nachází, je značně nestabilní a Izrael se z událostí let minulých přesvědčil, že se nevyplácí na ozbrojených silách šetřit.

Není proto vůbec žádným překvapením, že v tomto trendu hodlá Izrael nadále pokračovat a vynakládá nemalé prostředky na nejnovější zbraňové systémy i technologie. V současnosti se více a více rozšiřuje a upřednostňuje role letectva jako základního prvku jak útočných tak obranných operací na úkor klasické pěchoty či motorizovaných jednotek. Kombinace rychlosti, možnosti nasazení v krátkém čase i na vzdálených místech, vysoké palebné síly a relativně vysoké ochrany dávají letectvu obrovskou výhodu a jsou tak určujícími faktory, kvůli kterým jsou vzdušné síly tak populární.

Jinak tomu není ani v Izraeli. V současnosti je hlavním stíhacím letounem izraelského letectva americký F-15 Eagle, v roli víceúčelového letounu je jím pak F-16 Fighting Falcon. Tyto letouny, přes své veškeré nesporné kvality, jsou ovšem už poněkud zastaralé konstrukce a s vývojem prostředků protiletadlové obrany se jejich efektivnost snižuje. Proto izraelská vláda rozhodla o nákupu nejmodernějších letounů F-35 Lightning II od americké společnosti Lockheed - Martin.



Jde o jednomístný jednomotorový stroj páté generace víceúčelových stíhacích letounů. Tento letoun je navržen tak, aby byl schopen jak útoků na pozemní cíle, tak vzdušné obrany či průzkumných misí. Stejně jako jeho předchůdce F-22 Raptor je Lightning navržen a zkonstruován s využitím technologie stealth, zkosené plochy a speciální nátěr odrážejí radarové vlny a snižují tak razantně radarový obraz vysílaný letounem.

Velice zajímavá je zde použitá technologie displeje zabudovaného v přilbě pilota. Veškeré údaje o cíli, zaměřovací systém a ovládací rozhraní zbraňových systémů se v podstatě promítá pilotovi před očima a není proto fixován na zabudovaný displej v kokpitu letounu.


                                                  přilba se zabudovaným displejem


Letoun Lightning může být vyzbrojen celou škálou zbraní podle typu operace, základní výzbroj tvoří 25 mm čtyřhlavňový kanón, ze střel vzduch-vzduch pak jmenujme např. střely AMRAAM či Sidewinder, letoun může nést také laserem naváděné bomby či termonukleární hlavici a vyjímkou nejsou ani protilodní střely.

Celkem hodlá izraelská vláda nakoupit 19 strojů F-35 Lightning II v celkové hodnotě 2,75 miliardy USD. Do budoucna není vyloučené, že IDF pořídí až 50 dalších strojů, předběžné plány s tím momentálně počítají a izraelské letectvo je ochotno investovat do těchto strojů i v následujících letech. První provozuschopné letouny by měly spatřit světlo světa v roce 2015, ovšem trénovat na nich budou moci izraelští piloti již o rok dříve ve Spojených státech.

Izrael si dobře uvědomuje nebezpečí v podobě nevyzpytatelného Íránu a jeho jaderného programu, letouny Lightning II by proto v budoucnu měly být také jedním z prostředků, kterým by v případě potřeby Izrael pravděpodobně zasáhl proti Íránským jaderným zařízením.

První letouny mají být dle plánu umístěny na letecké základně IDF Nevatim v Negevu. Tyto moderní letouny jistě značně zvýší bojový potenciál izraelských ozbrojených sil, avšak bude ještě několik let trvat, než tyto letouny zcela nahradí stávající stroje F-16, které budou v nejbližší době i nadále tvořit páteř izraelského letectva.


Zdroje:
www.idf.il

Rapaport A. (2010) The IDF and the lessons of the second Lebanon war

Žádné komentáře:

Okomentovat